niedziela, 14 stycznia 2018

Psychodietetyk - czyli kto to właściwe jest?

Nie jedna z nas była kiedyś ''na diecie''. Szukała pomocy u dietetyka, który rozpisał zbilansowaną dietę. Szukała pomocy w sieci, stosując przeróżne diety polecane na forach internetowych. Szukała pomocy wśród koleżanek, które chwaliły się swoją szybką redukcją po stosowaniu diety białkowej/niskowęglowodanowej/kopenhaskiej/paleo/warzywno-owocowej itd. 

Jednym udaję się osiągnąć wymarzoną sylwetkę, poprawić jakość ciała i utrzymać zdrowie na wysokim poziomie. Jednak jest taka grupa ludzi - z obserwacji wynika, że coraz większa (co ma związek z szeregiem czynników - między innymi z tego, że dzisiejsze społeczeństwo nastawione jest na konsumpcjonizm, życie w trybie fast -  szybka gratyfikacja, szybkie osiąganie celu, szybkie jedzenie, szybki seks, a także na kult ciała), która nie jest w stanie poradzić sobie czy to z dietą ułożoną przez dietetyka, czy też wytrwać w postanowieniu wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych. I w tym miejscu pomocny może okazać się psychodietetyk.


PSYCHODIETETYK - CZYLI KTO TO TAKI?


Pychodietetyka jest nową, bardzo młodą i przez to małą znaną dziedziną. Jest to nic innego jak psychologia odżywiania się, przy czym warto pamiętać, że psychodietetyk nie musi być psychologiem. Psychodietetyk to osoba, która znając psychologiczne mechanizmy funkcjonowania człowieka jest w stanie ocenić trudności w zakresie odżywiania, określić sposób odżywiania czy nawyki żywieniowe. Jest także w stanie wychwycić czynniki będące przyczyną problemów w wprowadzeniu zmiany, czy też chorób natury psychologicznej, związanej z szeroko pojętym odżywianiem się. Psychodietetyk nie tylko pomoże w zdiagnozowaniu problemu, ale ten mający doświadczenie w praktyce psychologicznej jest w pełni przygotowaną osobą do poprowadzenia terapii. Psychodietetyk stara się zarówno leczyć problem będący przyczyną bądź też konsekwencją błędnym nawyków żywieniowych (niska samoocena, niskie poczucie własnej wartości, zaburzenia percepcji ciała, zaburzenia odżywiania - anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się, depresja, zaburzenia lękowe, nieprzystosowawcze formy radzenia sobie z sytuacją stresową).


KTO POWINIEN UDAĆ SIĘ DO PSYCHODIETETYKA?

1.Osoby mające problemy z redukcją błędnych nawyków żywieniowych
2.Osoby mające problem z wprowadzeniem zdrowych nawyków żywieniowych.
3.Osoby stosujące liczne diety, które nie przynoszą zadowalających efektów.
4.Osoby potrzebujące wsparcia i motywacji na drodze zmian nawyków żywieniowych.
5.Osoby, które zauważają, że ich problemy emocjonalne ściśle związane są ze sposobem odżywiania się.
6.Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania się.
7.Osoby chorobliwie zafiksowane na wyglądzie ciała (ortoreksja)
8.Osoby, które są w stanie wychwycić destruktywne automatyczne myśli związane z odżywaniem się.
9 Osoby odczuwające smutek, przygnębienie i silne niezadowolenie ze  swojego wyglądu.
10.Osoby pragnące wypracować akceptację dla swojego ciała.
11.Osoby, które chcą poznać ukryte mechanizmy/przyczyny/ otyłości/nadwagi.
12.Osoby potrzebujące terapii, gdy problemy związane z jedzeniem są objawem poważniejszych problemów natury psychicznej.
13.Osoby które chciałyby zadbać o swoje odżywianie się.
14. Rodzice mający problem z nawykami żywieniowymi swoich dzieci

NA CZYM POLEGA PRACA PSYCHODIETETYKA?

Psychodietetyk przede wszystkim pomaga poprzez rozmowę - zadaje pytania, słucha, pozwala na opisanie najważniejszych trudności, problemów. Psychodietetyk nie jest osobą, która da Ci gotową listę zadań co zrobić by osiągnąć zamierzony cel, nie przepiszę też recepty, która w kilka dni wyleczy Cię z Twoich problemów. Razem współpracujecie nad zmianą, która odbywa się w Tobie. Psychodietetyk będzie pokazywał Ci Twoje nieprzystosowawcze myśli, mające wpływ na zachowanie i samopoczucie. Pomoże Ci zweryfikować ich słuszność - czyli pomóc zmienić te nieprzystosowawcze a co za tym idzie również Twój sposób myślenia. Będzie Cię zarówno edukował jak i motywował na drodze do zmiany. Motywacja jest kluczową techniką, motywacja wewnętrzna pacjenta to klucz do sukcesu, jednak nie tak łatwo ją wypracować. Prawdą jest, że wszystko zaczyna się w głowie - a wpływ psychiki na ciało to już nie fikcja, to fakt. Techniki pracy z pacjentem zależą od głównego problemu, mogą one ulegać modyfikacji w trakcie trwania spotkań.JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WIZYTY?

Tak na prawdę nie musisz przygotowywać się w żaden konkretny sposób. Jeśli wybierasz się do psychodietetyka warto byś wykluczył problemy zdrowotne, wykonaj podstawowe badania. Na pierwszej wizycie dostaniesz do wypełnienia ankietę, psychodietetyk przeprowadzi z Tobą wywiad, opowiesz o swoich problemach. Wspólnie będziecie dochodzić do znalezienia skutecznych sposobów rozwiązania problemu.


Obecnie nie prowadzę prywatnej praktyki w zakresie profesjonalnej pomocy psychologicznej/psychodietetycznej. Póki co skupiam się na moim dziecku i rodzinie. Jednak w tym czasie nie próżnuję - wzbogacam swoją wiedzę poprzez zawodowe czasopisma dla psychologów i psychoterapeutów, czytam książki z zakresu terapii poznawczo-behawioralnej. Zdobywam wiedzę, którą w niedługim czasie zamierzam wykorzystać w trakcie kursów, szkoleń i staży i praktyki własnej.

Witajcie po dłuższej przerwie :)

Kama.

1 komentarz: