wtorek, 23 lipca 2013

Ahoj! Kurs - Kanał Koryncki.

Spacerując po Loutrakach w kierunku parku, zawsze po drodze mijamy niewielki stateczek. Postanowiliśmy przystanąć i dowiedzieć się gdzie i jak często wypływa. Okazało się, że oprócz nocnych rejsów statek w dwa konkretne dni płynie również do Kanału Korynckiego. Stwierdziliśmy jednogłośnie, że płyniemy.


Kanał Koryncki to z pewnością najsłynniejsza tego typu trasa w Europie. Łączy Morze Egejskie z Jońskim, przecinając Przesmyk Koryncki, czyli wąski pas lądu między kontynentalną Grecją a największym półwyspem Hellady – Peloponezem. Można powiedzieć, że jego historia sięga aż VI wieku p.n.e., gdy stworzono pierwsze plany przekopania terenu. Jednak kanał oficjalnie ukończono i otwarto dopiero pod koniec XIX wieku. Do dziś stanowi jeden z ważniejszych i robiących ogromne wrażenie cudów techniki. Kanał ma długość 6343 metrów, a jego otwarcie było jednym z najważniejszych osiągnięć tamtych czasów. Dzięki niemu statki, żeby dostać się z Morza Egejskiego na Jońskie nie musiały okrążać półwyspu. Skróciło to dystans z 400 km do 6 km, niewątpliwie był to krok milowy w rozwoju żeglugi.


Kanał biegnie w linii prostej, najwyżej położony punkt znajduje się na wysokości 78 m n.p.m., a licząc od dna morskiego - na wysokości 86,3 m. Szerokość mierzona na powierzchni wody wynosi 24,6 m, a na dnie 21,3 m. Kanał jest głęboki na 8,3 m. 


Rejs trwał 1,5 godziny. Koszt 22.5 euro od osoby. 
Kanał zrobił na mnie ogromne wrażenie. Do tej pory miałam okazję podziwiać go jedynie z góry - gdy wybrałam się na szaleńczy spacer wzdłuż kanału. 

W tle widok na plażę w Loutrakach i ciągnące się wzdłuż niej tawerny, bary, kluby.

Kanał Koryncki to kolejne miejsce warte zobaczenia. Szkoda tylko,że rejs trwał tak krótko - ale kto wie, może jeszcze wskoczę w łódeczkę i gdzieś popłynę? :)

15 komentarzy:

 1. jej, ale Ci zazdroszczę :) strasznie lubię takie miejsca, narazie niestety oglądać, bo nie miałam okazji nic takiego zwiedzić...

  OdpowiedzUsuń
 2. Widac ze udane wakacje;) zapraszam do siebie o 20 zaczyna sie konkurs w ktorym mozna wygrac ciekawa nagrode wtedy wakacje beda jeszcze lepsze:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniałe zdjęcia. Również zazdroszczę podróży.

  OdpowiedzUsuń
 4. cudnie!

  Pozdrawiam,
  Fit
  __________________________
  www.fashionbyfit.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. omg jak tam jest cudownie!! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kocham Grecję, ale wtym roku jej niestety nie odwiedzę... :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale tam są świetne widoki, coś pięknego...

  OdpowiedzUsuń
 8. Ależ ślicznie... Niesamowite krajobrazy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. wow, ja UWIELBIAM wszelkie turystyczne rejsy statkiem, niemniej 22 euro za 1,5 h to naprawdę drogo. Dobrze że było warto :)

  OdpowiedzUsuń