czwartek, 3 maja 2012

Slow life

SLOW LIFE ... zatrzymać się,
                         żyć pełnią życia,
                         cieszyć się każdą chwilą.


Czy Twoje życie też przypomina rollercoaster? Wszystko dzieje się w przyśpieszonym tempie, zwariowanej machiny nie sposób zatrzymać? Wiecznie brakuje Ci na wszystko czasu, do zrobienia masz masę rzeczy, działasz w szalony sposób, by zdążyć na "czas" ? Stale gonimy czas i okazuje się, że nie mamy go na nic. 
Starając się dążyć do wyznaczonego celu, w pewnym momencie zdajemy sobie sprawę, z tego, że cel gdzieś nam się po drodze zgubił. Najważniejsze staje się szaleńcze tempo, którego nie sposób zatrzymać. Patrzymy na otaczający nas świat schematycznie i nie rzadko stereotypowo. Nie zastanawiamy się nad tym jak żyjemy, ważne staje się by po prostu ŻYĆ.Slow life to nie tylko moda, staje się prawdziwym stylem życia. Żyjesz zbyt szybko - zwolnij. Masz wrażenie, że życie ucieka Ci w mgnieniu oka - zwolnij. Weź głęboki oddech. Pomyśl. Doceń. Zwolnij...


W dobie dnia dzisiejszego , na niemal każdym rogu mamy do czynienia z fast food'ami czyli barami szybkiej obsługi. Jedzenie produkowane jest tam na skalę masową, jest niezdrowe, tuczące i homogeniczne. Nie mamy czasu by usiąść i zjeść smacznie i zdrowo. Nie mamy czasu na robienie różnorodnych potraw w domu, poznawania nowych smaków i delektowania się nimi. Stajemy się w każdej dziedzinie życia niewolnikami pośpiechu, który ma negatywny wpływ na nasze życie i relacje z innymi ludźmi. Żyjemy fast. Too fast.
SLOW FOOD ... smakowanie
                            biesiadowanie
                            celebrowanie

Slow life to nie tylko kuchnia, podróżowanie i zwiedzanie slow city, kontemplowanie sztuki, przyrody i codzienności. To także ciągły rozwój, znajdowanie nowych pasji, dbanie o pozytywne relacje z rodziną i przyjaciółmi. To także zachowanie aktywnego trybu życia, życie w harmonii ciała z duszą. Ponadto jest to umiejętność wybierania rzeczy ważnych. Lekceważmy więc tysiące błahostek, które nie mają wpływu na nasze życie. Wybierajmy rzeczy ważne, nadawajmy im wartość. Nie bójmy się wyborów, koncentrujmy się na chwili obecnej. Nie wybiegajmy za daleko w przyszłość i nie roztrząsajmy przeszłości.

Chcę żyć według przykazań slow life. Zatrzymać się. Docenić każdą chwilę, uchwycić ją. Zapamiętać. Przeżyć życie świadomie, wyjść poza schemat i hermatyczność. Przekroczyć granicę. Ujrzeć piękno. Żyć mądrze i zdrowo. Zachować spokój i radość umysłu. Dążyć do wyznaczonych przez siebie celów małymi krokami, bez pośpiechu. 


cdn.
7 komentarzy:

 1. Właśnie tak chcę żeby było, dokładnie tak. Od dzisiaj i dzięki Tobie wiem, że to moje chcenie nazywa się "slow life" :-)
  pozdrawiam i życzę miłego celebrowania życia :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest tyle rzeczy do zrobienia, że jak nie będę ich robić szybko to zginę ;) Chyba się nie nadaję na SLOW life ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. W stu procentach zgadzam się z założeniami slow lifu! Nie pędźmy tak, bo życie nam ucieknie, a my nawet tego nie zauważymy ;) Co też nie znaczy, że musimy rezygnować z jakichśtam rzeczy. Wg. mnie można robić wszystko co robiło się wcześniej, ale znaleźć czas na chwilę odpoczynku, a podczas codzinnych wysiłków szukać szczęścia, cieszyć się z małych rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. moja majówka była bardzo SLOW, pełna odpoczynku, czasu z rodziną, pysznych smaków, celebrowania posiłków. niestety od momentu powrotu do pracy nie będzie już tak bardzo SLOW, ale postaram się, żeby całkiem w wir FAST też nie wpaść ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. jak najbardziej popieram;) !

  OdpowiedzUsuń
 6. Slow ride jest potrzebna w życiu, ale tylko w niektórych sytuacjach. Popieram oczywiście samą ideę, jednak myślę że jest to dobry pomysł w odniesieniu np. pielęgnowania znajomości, lub właśnie dążenia do realizacji marzeń.
  W niektórych momentach życia nawet MY nie chcemy być SLOW ;-)

  Pozdrawiam serdecznie Paweł

  OdpowiedzUsuń
 7. To jest właśnie to ! Istna kwintesencja życia, która pozwala docenić to co mamy i odnaleźć czas na pasje.

  OdpowiedzUsuń